Az Atıklı Yaşama Giriş

Çevreye olan zararınızı en aza indirmek için zehirsiz temizlik ve kişisel bakım, plastik kullanımını azaltmak, küçük ve yerel üreticileri desteklemek, hayvansal gıdaları azaltmak, mevsiminde ve yerel meyve sebze tüketmek başlıca adımlardan.

Sizde bunu istiyorsanız, bir anda tüm hayatınızı değiştirmeye çalışırsanız çabuk sıkılıp bırakabilirsiniz. Ancak devamlılığını sağlayabileceğiniz şeylerden başlayıp yavaş ve emin adımlarla ilerlerseniz alışkanlıklarınızın nasıl siz farkına varmadan değiştiğini göreceksiniz.

Eve dışarıdan sipariş veriyorsanız plastik çatal/ kaşık, ıslak mendil, restoranda ise bir şeyler içerken pipet  istemediğinizi belirterek başlayabilirsiniz. İş yerinize kendinize ait  kaşık, çatal ve bir kupa götürerek plastikleri kullanmayabilirsiniz. Markete veya alışverişe çıkarken kendi çanta veya filelerinizi taşıyabilirsiniz. Paketli  gıda yerine güvenilir satıcılardan kendi kaplarınızı götürerek alışveriş yapabilirsiniz. Başlangıçta bu davranışlar size ve karşınızdaki kişilere tuhaf gelebilir ancak farkındalık arttıkça ve sizden görerek cesaretlenen kişilerin sayısı arttıkça bu davranışlar normale dönüşecektir.

Bir çok ürün zaten plastik ambalajda satılıyor birde sadece raftaki görüntüsü iyi dursun diye bu ürünleri  karton kutular içerisinde sattıklarından tercihlerinizi buna göre yapabilirsiniz. Ürün alırken vegan olup olmadığına bakabilirsiniz. Plastik bulaşık veya banyo süngerleri yerine doğal lif kabağı kullanabilirsiniz. Bozulan ürünleri veya sökülen/yırtılan kıyafetleri tamir ettirebilirsiniz. Ürün tercihlerinizi sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir olanlardan yana kullanabilirsiniz.

Tüm bu konularla ilgilenmeye ve araştırmaya başladığınızda arkası kendiliğinden gelecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s