Plastikler Hakkında Mutlaka İzlemeniz Gereken Belgeseller

Sürdürülebilirlik ve çevre konularına duyarlı iseniz farkındalığınızı artıracak ve devamlılık sağlamak için sizi motive edecek bu belgeselleri mutlaka izlemelisiniz.

PLASTİK OKYANUS

Belgesel, gazeteci Craig Leeson’ın mavi balina keşfine çıkarken; Sri Lanka yakınlarında, el değmemiş bir bölgede plastik çöplerini fark etmesiyle başlıyor. Ardından Criag Leeson yıllarca serbest dalış yapan Tanya Streeter ve birçok bilim insanı ile birlikte, 4 yıl boyunca, dünyanın 20 farklı yerine ziyarette bulunurlar. Bu ziyaretleri boyunca okyanuslardaki plastik kirliliğine dair bize çok çarpıcı örnekler sunarlar. Sadece fragmanı bile izleyenleri çarpıyor.

STRAWS

Belgeselde tek kullanımlık pipetlerin doğaya verdiği zarar ele alınıyor. Amerikalıların genellikle bir günde 500.000’den fazla pipeti çöpe attığı tahmin ediliyor. Bu küçük plastikler çöplerden sokaklara ve oradan da okyanuslara karışıyor. 2017’de Linda Booker tarafından çekilen 32 dakikalık belgeseli izledikten sonra kolay kolay pipet kullanamayacaksınız.

BAG IT

Belgesel, plastik poşetlerin ve diğer plastik ürünlerin çok fazla kullanıldığını ve bir çoğunun geri dönüştürülemediğini eğlenceli bir dille anlatıyor. Birçok ödül de almış olan bu belgeseli mutlaka izlemelisiniz.

PLASTİC PARADİSE

Gazeteci ve sinemacı Angela Sun, medeniyetten binlerce kilometre uzakta olmasına rağmen Midway Atoll’ün nasıl büyük bir çöplüğe dönüştüğünü ve aşırı plastik tüketiminin azalmaması halinde 2050 yılına kadar dünyadaki plastik miktarının dört kart artacağını çarpıcı görüntülerle anlatıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s