Gıda israfını nasıl azaltırız ?

Dünyada bir milyara yakın insan açken üretilen gıdanın üçte biri çöpe gidiyor. Araştırmalar israf edilen gıdaların dörtte biri ile dünyada aç insan kalmayacağını gösteriyor.  Gıda israfı çöpe giden zaman, para, emek, enerji ve daha birçok kaynağın israfı demek. Ayrıca çöpe atılan yiyecekler çöplüklerde birikerek sera gazı emisyonuna neden oluyor.

Gıda israfının en büyük kısmı evlerde gerçekleşiyor ve çöpe en çok giden gıdaların başında ise ekmek, meyve ve sebzeler geliyor. Gıda israfının önüne geçebilmek için bireysel olarak uygulayabileceğimiz birçok yöntem var.

  • İhtiyacınız kadar alışveriş yapın !

Planlı alışveriş yapın. Haftalık yemek listesi hazırlayın. Porsiyonlarınızı ve ailedeki kişi sayısını göz önünde bulundurarak yemek listenize uygun alışveriş listesi oluşturursanız fazladan gıda almazsınız.

  • Yiyecekleri uygun şekilde saklayın !

Satın almış olduğunuz gıdaları saklama koşullarına uygun şekilde saklarsanız bozulmadan kaynaklanan israfın önüne geçmiş olursunuz. Örneğin yeşillikleri yıkayıp kapaklı kapaklarda buzdolabında, kuru gıdaları serin ve kuru alanlarda saklamalısınız. Dondurucuda gıdaların farklı saklama süreleri olduğundan paketlerin üzerine tarih yazmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

  • Kalan yiyecekleri değerlendirin !

Kalan yiyeceklerinizi çöpe atmak yerine değerlendirin. Örneğin kalan pilavdan yayla çorbası, dolma içi veya kadınbudu köfte hazırlayabilirsiniz. Kahvaltıdan kalan domatesleri pişireceğiniz yemeğe veya salatanıza ekleyebilirsiniz. Kalan ekmeklerinizi kurutup galeta unu, kruton, yumurtalı ekmek veya tost yapabilirsiniz. Tek tek kalan veya yumuşamaya başlamış meyveleri, keklere katabilir, içecek veya dondurma hazırlarken kullanabilir veya pestil yapabilirsiniz. Hemen kullanmayacaksanız dondurucuda saklayabilirsiniz.

  • Meyve ve Sebze Kabukları ve sapları çöp değildir !

Meyve ve sebze kabukları genellikle çöp olarak görülür. Bulabileceğiniz birçok tarifle hem yeni lezzetlerle tanışabilir hemde israfı önlemiş olursunuz. Örneğin maydanoz ve dereotu saplarını dondurucuda saklayıp, et veya tavuk suyu hazırlarken kullanabilirsiniz. Ya da domates kabuklarını kaynatıp sos veya salça yapabilirsiniz. Meyve kabuklarını kaynatarak soğuk çay tarifleri, kereviz, brokoli veya karnabahar saplarından lezzetli çorbalar hazırlayabilirsiniz.

  • Son kullanma tarihlerine dikkat edin

Yiyecekler için kuralınız her zaman “İlk giren ilk çıkar” olsun. Aldığınız yiyecekleri dolapta veya kilerinizde saklarken ambalajından çıkartıyorsanız kaplarına mutlaka son kullanma tarihlerini yazın.  Yemek listenizi oluştururken son kullanma tarihi yaklaşan gıdaları göz önünde bulundurun.

  • Yiyebileceğinizden fazlasına hayır deyin !

Açık büfelerde yiyebileceğiniz kadar alıp, tamamını tüketemeyecekseniz serpme kahvaltı tercih etmeyebilirsiniz. Aynı şekilde misafirlikte de ayıp olmasın diye değil yiyebileceğiniz kadar alarak israfa engel olabilirsiniz.

  • Hayvan dostlarımızı unutmayın !

Fazla kalan yiyeceklerinizi hayvan dostlarımızla paylaşmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s