Plastiksiz Alışveriş Rehberi

Alışveriş çantanız her zaman yanınızda olsun

Plastik alışveriş poşetlerinin ücretli olmasıyla birlikte artık hepimizin çantasında bir veya birkaç tane file veya bez çanta bulunuyor. Yine de çanta değiştirdiğinizde unutmamak için diğer çantalarınıza da yedek olarak file veya alışveriş çantası ekleyebilir yada aracınızda yedek çanta bulundurabilirsiniz.

Alışverişinizi planlayarak yapın

Alışverişe ihtiyaçlarınızdan oluşan liste ile çıktığınızda hem israf etmezsiniz hem de ihtiyaçlarınız doğrultusunda kese, file ve diğer kapları yanınızda bulundurarak plastik ambalajlı ürün satın almazsınız.

Meyve ve sebze alırken dikkat !

Marketlerde veya manavlarda bir çok ürün ya köpük ambalajlarda ve strech filmle kaplı olarak satılıyor yada çöp poşeti olarak bile tekrar kullanamayacağınız kadar ince poşetler ile almak zorunda kalıyorsunuz. Yanınızda bulunduracağınız bez keseler veya fileler sayesinde ambalajlı ürünleri almak zorunda kalmazsınız. Üstelik evde eskiyen tshirtlerden veya kalan kumaş parçalarından kese yapmak çok kolay. Meyve-sebze alışverişlerinizde semt pazarlarını tercih ederseniz hem keselerinizle alışveriş yapabilir hem de yerel ve küçük üreticileri desteklemiş olursunuz. Yanınızda kese veya fileniz yok ise kese kağıdı kullanabilirsiniz.

Cam kaplarınızı ve kavanozlarınızı unutmayın

Alışverişe çıkarken yanınıza alacağınız cam kaplar ve kavanozlar ile peynir, zeytin, kıyma, kuru yemiş, salça, kahve vb. bir çok gıda ürününü alabilirsiniz. Başlangıçta size tuhaf bakan esnaf ve müşterilerle karşılaşabilirsiniz ancak bir süre sonra alışacaklarına emin olun. Böylelikle eve geldikten sonra tekrar cam kaplara yerleştirmek için zaman da kaybetmezsiniz.

Temizlik ürünlerinizi kendiniz yapın

Plastik ambalajlarda satılan ve birçok kimyasal madde içeren temizlik malzemeleri yerine sirke, karbonat, limon ve arap sabunu kullanabilirsiniz. Evde kendi kendinize yapabileceğiniz birçok doğal temizlik ürünü tarifi bulunmakta. Sıvı sabunlar yerine kalıp sabun tercih edebilirsiniz.

Kağıt ambalajlı ürünleri tercih edin

Ambalajlı ürün almak zorunda kaldığınızda kağıt ambalajlı olanları tercih etmeye çalışın. Kağıt geri dönüşümü plastikten daha kolay ve kısa süren bir maddedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s