Elektrik Tasarrufu

Özellikle kış aylarında elektrik tüketimimiz daha fazla artıyor. Gündelik hayatınızda yapacağınız ufak değişikliklerle enerji tüketiminizi azaltabilirsiniz.

 • Bulunduğunuz oda dışında gereksiz yanan tüm ışıkları kapatabilir, koridor gibi yerlere daha düşük voltlu lambalar takabilirsiniz.
 • Özellikle led ampuller klasik ampullere göre daha tasarrufludur. Lambalarınızı tasarruflu ampullerle değiştirin.
 • Lamba açma ve kapama düğmelerini ayarlı anahtarlar ile değiştirerek istediğinizde lambalarınızı kısık ayarda kullanıp elektrik tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 • Elektrikli cihazlar alırken A sınıfı olanları tercih edin. A sınıfı cihazlar daha pahallı görünse de uzun vadede elektrik tüketiminizi azaltacağından daha avantajlıdır. Artı işareti arttıkça da enerji verimliliği yükselir. Yani A+++, A+’a göre daha çok enerji tasarrufu sağlar.
 • Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi tam doluyken çalıştırın. Makinelerinizi çalıştırırken aşırı kirli değilse ekonomik programları tercih edin.
 • Elektrikli cihazlar fişe takılı oldukları süre boyunca elektrik harcamaya devam eder. Kullanılmayan tüm elektrikli cihazların fişlerini çekin. Buna bilgisayar, modem ve cep telefonu şarjları da dahil.
 • Buzdolabı ve dondurucunuzu güneş almayan, fırın, radyatör gibi ısı üreten araçlardan uzağa yerleştirin, arkasında ve yanlarında hava sirkülasyonu sağlamak için gerekli boşluğu bırakın.
 • Buzdolabınız ve derin dondurucunuz, ayarlanan sıcaklık ayarını korumak için çalışır. Kapaklarını sıkça açmak, sıcak yiyecekler koymak ya da çok fazla doldurmak, ayarladığınız dereceyi koruyabilmek için dolabınızın daha fazla çalışmasına ve enerji tüketiminin artırmasına neden olabilir.
 • Fırını kullanırken kapağını sık sık açmak, fırın içerisindeki sıcaklığın azalmasına ve yemeklerinizin daha geç pişmesine, dolayısıyla fırının daha uzun süre çalışmasına neden olabilir. 
 • Bir parça için ütüyü çalıştırmak yerine biriktirerek ütü yapmayı tercih edin. Çünkü ütü ısınana kadar enerji harcar sık sık ütü çalıştırmak enerji tüketimini arttırabilir.
 • Elektrik tarifenizi mutlaka kontrol edin. Tüm gün boyunca aynı birim fiyattan enerji bedeli uygulanan tek zamanlı tarife ve elektrik talebinin yoğunluğuna göre, gündüz, puant ve gece olmak üzere üç zaman dilimine bölünmüş üç zamanlı tarife bulunmakta. Elektrik tüketim saatlerinizi tarifenize göre değiştirerek elektrik faturanızda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s