Sürdürülebilir Yaşam İçin; Balkon Bahçeciliği

Şehir hayatı yaşarken hep bir koşturmaca içerisindeyiz. Hepimizin biraz durmaya ve yavaşlamaya ihtiyacı var. Siz de böyle hissediyorsanız balkon bahçeciliğini deneyebilirsiniz. Tam da mevsimi gelmişken balkonunuzda, bahçenizde hatta pencere önünde kendi gıdanızı yetiştirebilirsiniz.

Kendi yetiştirdiğiniz sebze ve meyvenin tadına doyum olmaz. Tohumun büyüyüp sebzeye veya meyveye dönüşmesini gün gün heyecanla beklemek tarif edilemez bir duygu. İnsan, tohumla birlikte sabretmeyi, her gün tohumları sularken heyecanı, sabrın ve emeğin sonunda da gelenin ne kadar kıymetli olduğunu öğreniyor.

Daha önce sebze meyve yetiştirmediyseniz bir anda çok fazla çeşitle başlamak belki zorlayabilir ancak adım adım başlarsanız arkası mutlaka gelecektir.

Tohumları çocuğunuz ile birlikte ekerseniz hem kaliteli vakit geçirmiş, hem de çocuğunuzu toprakla haşır neşir etmiş olursunuz. Çocuklar özellikle sulamayı çok sevdiklerinden bitkileri sulama görevini onlara vererek sorumluluk duygusunu da kazandırabilirsiniz.

Eğer balkon bahçeciliğine yeni başlıyorsanız öncelikle maydanoz, dereotu, nane, roka, tere, fesleğen gibi aromatik bitkilerle başlayabilirsiniz. Bunun için ekstra saksılar almanıza da gerek yok evinizde bulunan eski tencereler, plastik yoğurt kovaları veya pet şişeleri kullanabilirsiniz. Üstelik bu bitkileri yetiştirmek için balkona bile ihtiyacınız yok. Pencere önünde dahi kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

Balkonunuz geniş ise yükseltilmiş bahçe yatağı da hazırlayabilirsiniz.

Eğer elinizde tohum yoksa ve bir pakette bulunan tohum sayısı sizin için fazla ise arkadaşlarınız ile birlikte satın alıp paylaşabilirsiniz. Yok ben tohumla uğraşamam diyorsanız pazardan aldığınız maydanoz veya naneyi bir bardak suda bekleterek köklendirip dikebilirsiniz.

Toprak nasıl olmalı?

Yetiştireceğiniz bitkinin çeşidine göre toprak içeriği de değişebilir. Balkonda saksı içerisinde yetiştireceğiniz yeşillikler için bahçe toprağı ile suyun tahliye edilmesini ve köklerin rahat gelişimini sağlayan torf toprağı karıştırmanız yeterli olacaktır. Karışım yaparken bire bir ölçü kullanabilirsiniz. Yani eşit miktarda bahçe toprağı ve torf karıştırarak uygun toprağı hazırlayabilirsiniz. Ancak bu karışıma vermikülit ve solucan gübresi ekleyebilirseniz çok daha verimli olacaktır. Bahçe toprağını herhangi bir park ya da bahçeden alabilirsiniz. Eğer topraktan emin değilseniz toprağınızı steril hale getirmek için fırında 120 derecede 30 dakika fırınlayabilirsiniz. Bahçe ve yapı malzemeleri satan mağazalardan da balkonunuz için uygun toprak bulabilirsiniz.

Tohum Seçimini nasıl yapmalıyım?

Aktar ve yapı marketlerde satılan kaliteli bir tohum alabileceğiniz gibi, etrafınızdan veya internetten araştırarak ata tohumu bulabilir siz de yetiştirerek ata tohumlarının devamlılığını sağlayabilirsiniz. Yerli tohum alırken paketlerin üzerinde Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş üretici olduğunu gösteren tohum üretici belge numarası olup olmadığını kontrol edin. Eğer tohumdan üretmek başlangıçta zor geliyorsa semt pazarlarında veya organik pazarlarda da bulabileceğiniz mevsime uygun fidelerden alarak direkt toprağa dikebilirsiniz.

Nasıl ekilir?

Tohumlarınızı önce küçük bir toprakta fide haline getirip daha sonra kendi yerlerine alabilir veya doğrudan toprağa ekebilirsiniz. Eğer ayrı bir yerde yetiştirip sonra fideleme yapmak isterseniz viyollere veya küçük kaplara torf ve toprak karışımınızı doldurun. Her kaba bir veya iki tane tohum bırakın ve sadece tohumun üzerini kapatacak kadar toprakla örtün. Mümkünse sprey ile sulama yapın. Tohumlar yeşerene kadar ev içerisinde bulundurursanız tohumlarınız soğuk havadan etkilenmez ve çabuk çimlenirler.

Sulama nasıl olmalı?

Tohumlarınız çimleninceye kadar toprak nemli olmalı. Sulama yaparken suyu çok miktarda dökmeniz tohumların yerlerinden oynamasına sebep olacağından bitkiniz çimlenene kadar sprey ile sulama yapmanız faydalı olacaktır. Bitkinizi toprağı kurudukça sulamalısınız aksi taktirde fazla su bitki köklerinizi çürütür. Bitkiyi ektiğiniz saksının altı mutlaka delik olması ve fazla suyun tahliye edilmesi gerekir. Sulamayı toprakta mantar oluşmaması için akşam saatlerinde değil sabah saatlerinde yapmalısınız.

Saksıları nasıl konumlandırmalıyım?

Bitkilerinizin aşırı sıcak ya da aşırı soğukta kalmaması çok önemli. Kapalı balkonlar bitki yetiştirmek için en ideal alanlardır. Balkonunuz yeterli güneş ışığı alıyorsa hemen hemen her bitkiyi yetiştirebilirsiniz. Ancak bitkileriniz doğrudan güneş ışığı atında uzun süre kalıyorsa bu durum bitkinize zarar verebilir ve toprağın hızlı kurumasına neden olur. Balkonunuzun hangi saatlerde ne kadar güneş aldığına göre yetiştireceğiniz bitki çeşitlerine karar verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s